PROGRAMY WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO REALIZOWANE W NASZYM PRZEDSZKOLU – ROK SZKOLNY 2023/2024

Samodzielnie – wszechstronnie – szczęśliwie” – Program Wychowania Przedszkolnego. Autorki: Monika Chludzińska, Agata Kacprzak-Kołakowska, Anna Kucharczyk, Dorota Kucharska, Anna Pawłowska-Niedbała, Marta Pietrzak, Agata Smoderek. Wydawnictwo Nowa Era.

Jest to program wychowania przedszkolnego zgodny  podstawą programową, napisany przez nauczycieli i specjalistów z zakresu wychowania przedszkolnego. Powstał w oparciu o wieloletnie doświadczenie zawodowe samych autorek oraz o przeprowadzoną metodę sondażu diagnostycznego wśród pedagogów, wykorzystujących sprawdzone w praktyce teorie, metody, techniki i narzędzia w wychowaniu przedszkolnym.
W rezultacie autorki stworzyły program oparty na podwalinach metodycznych uznanych teoretyków, nauczycieli i specjalistów – praktyków, dostosowany do potrzeb i możliwości dzieci w wieku 3–6 lat.

„Dar Zabawy” wg koncepcji Friedricha Froebla. Autorzy:  B. Bilewicz- Kuźnia, S. Kustosz, K. Małek

Program ten uwzględnia założenia teoretyczne koncepcji Friedricha Froebla, niemieckiego pedagoga, twórcy wychowania przedszkolnego (1772-1852). Szczególny nacisk położony jest na aktywność zabawową w procesie poznawania przez dziecko świata. Zabawa, będąca wrodzoną potrzebą, według pedagoga, jest główną formą aktywności dziecka i nie powinna być kierowana przez nauczyciela ani ograniczana, a bardzo dyskretnie i rozsądnie nadzorowana. Dzieci powinny czuć się bezpieczne fizycznie i psychicznie.

„Drużyna marzeń” – Program Wychowania Przedszkolnego. Autorka: Jolanta Wasilewska. Wydawnictwo WSiP.

Program „Drużyna marzeń” jest przeznaczony dla nauczycieli dzieci w wieku od 3 do 6 lat uczęszczających do przedszkola lub oddziału przedszkolnego
w szkole podstawowej. Jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Program „Drużyna marzeń” zapewnia rozwój wszystkich
kompetencji kluczowych:
1. w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
2. językowych;
3. matematycznych oraz w zakresie nauk przyrodniczych,
technologii i inżynierii;
4. cyfrowych;
5. osobistych, społecznych i w zakresie uczenia się;
6. obywatelskich;
7. w zakresie przedsiębiorczości;
8. w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.

„English play box” – Program przygotowania dzieci w wieku przedszkolnym do posługiwania się językiem angielski.  Dorota Sikora – Banasik, Ewelina Wilkos. Wydawnictwo Nowa Era

„Tak dla Jezusa” – Program nauczania religii. Autorzy: ks. K. Zegan, E. Kondrak, B. Nosek. Wydawnictwo JEDNOŚĆ.