Publiczne Przedszkole Nr 4 w Pile

Kolorowy tydzień

 

DZIEŃ ŻÓŁTY – DZIEŃ DOBRYCH ZWYCZAJÓW

Ten dzień rozpoczął w naszej grupie “KOLOROWY TYDZIEŃ – ŚWIAT WARTOŚCI”. Dominującym kolorem  tego dnia był żółty, który w ten szary, pochmurny dzień rozweselał wszystkie miny. Każde dziecko starało się mieć chociaż mały element garderoby w tym kolorze.

Celem zajęć było wdrożenie dzieci do  stosowania przyjętych zasad i norm zachowania; używania zwrotów grzecznościowych właściwych do sytuacji w życiu codziennym.

Żółte zagadki smakowe, żółte zabawy towarzyszyły dzieciom przez cały dzień.

Oczywiście nie zabrakło żółtego poczęstunku.

 

DZIEŃ NIEBIESKI– DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Tego dnia w akcie solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm, wszystkie dzieci “zaświeciły się na niebiesko” ubierając się na ten kolor.

Celem zajęć było  podnoszenie wiedzy na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Sówki obejrzały film „Maria i ja”, który przedstawił codzienność Marii, dziewczynki dotkniętej autyzmem. Dzieci rozmawiały o trudnościach bohaterki oraz jej umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Przedszkolaki zrozumiały, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji.

Dzieci wspólnie wykonały pracę plastyczną “Razem dla Autyzmu”.

Nie zabrakło również niebieskich słodkości w formie “smerfnej galaretki”.

 

DZIEŃ CZERWONYDZIEŃ MIŁOŚCI DO DRUGIEGO CZŁOWIEKA

Zajęcia miały na celu wykształcenie postawy koleżeństwa i przyjaźni poprzez nawiązywanie życzliwych kontaktów z rówieśnikami. Dzieci uczyły się rozróżniania zachowań prawidłowych od nieprawidłowych; próbowały wyrazić swoją opinię o postępowaniu innych na przykładzie własnych doświadczeń i obserwacji.

Wykonały wspólną pracę plastyczną „Drzewko przyjaźni i życzliwości” – jako symbol koleżeństwa i wzajemnego szacunku.

Czerwony kolor towarzyszył dzieciom przez cały czas – podczas zabaw czerwonymi zabawkami, degustacji „czerwonych witamin” ukrytych w pomidorach, papryce i truskawkach.

Nawet nagroda za wspólną i zgodną zabawę była w kolorze czerwonym – pyszne czerwone serduszka.

 

DZIEŃ ZIELONY – DZIEŃ ŻYCIA W ZGODZIE Z NATURĄ

Dzień zielony szczęśliwie zbiegł się z Dniem Ziemi. Zajęcia i działania „SÓWEK” cały czas zmierzały do wykształcenia zachowań proekologicznych. Dzieci dowiedziały się, że żyjąc w zgodzie z naturą dbają o swoje zdrowie i zdrowie wszystkich mieszkańców Ziemi.

Nie zabrakło degustacji „zielonych smakołyków” oraz eksperymentowania z malowaniem na mleku.

Dzieci wiedzą, że jednym z warunków dbania o swoją planetę jest sadzenie na niej drzew i roślin. Dlatego
w naszej sali powstał mini ogródek do obserwacji wzrostu roślin, o który dzieci będą dbały.

 

DZIEŃ KOLORÓW TĘCZYDZIEŃ SZACUNKU DLA KAŻDEGO CZŁOWIEKA

Każdy z nas jest inny i wyjątkowy. Różnimy się wyglądem, usposobieniem, mamy różne zainteresowania. Dzieci dostrzegły i opisały różnice między swoimi rówieśnikami. Dowiedziały się, że każdy ma prawo do szacunku wyrażonego poprzez tolerancję oraz poszanowanie ich praw.

Piątek w grupie „SÓWEK” był wyjątkowo kolorowym dniem. Kolorowe ubrania, kolorowe zabawy, kolorowe eksperymenty, no  oczywiście kolorowe słodkości.

 

 

Skip to content